Ironman Kalmar närmar sig. Jag står på startlinjen till en Ironmandistans för 19:e gången, och just i Kalmar för 7:e gången.
Har skrivit om vad jag har i mina växlingspåsar flera gånger och det jag märker är framförallt att jag förenklar mer och mer. Från att jag hade jordnöt och syltmackor och helst ville ha med mig en webergrill på cyklingen – FÖR HUR SKULLE JAG ANNARS ÖVERLEVA – till att jag vet exakt vad jag behöver för prylar och vad min kropp och mage fungerar bäst på för energi (gels-gels, gels, sportdryck och lite cola på det …) Första tävlingarna trodde jag det var bra för min mage att äta lite banan för det är naturligt – till jag plötligt en dag insåg att vi ger barn mosad gul banan för att deras mage ska komma igång – det är väl klart min mage rasar om jag pressar i banan under cyklingen och löpningen. Men framförallt så har jag lärt mig att det är väldigt olika vad som fungerar för mig och för dig – man måste testa!
Såhär packade jag till Ironman Haugesund och jag kommer packa i princip exakt likadant inför min lördag i Kalmar.
Längst till vänster är min vita streetwear-påse. Den lämnar jag in på morgonen, just innan start. Så jag brukar lägga upp det jag ska ha efter målgång tillsammans med det jag ska ha på mig vid start.
Triathlondräkt. Chipband och badmössa som man får från tävlingen. Våtdräkt och simglasögon från 2XU. Öronproppar, assoskräm, vaselin och solkräm. Sedan har jag dom varma kläder jag vill ha efteråt. Mössa, Houdini, byxor och flip-flops. Handduk och tandborsten (som jag längtar efter första klunken gel…) Telefonen och lite pengar (ifall jag inte kan lämna det till någon under dagen)
Blue som i Bikebag.
Hjälm. Glasögon. (Ibland kör jag i tempohjälm – i Norge valde jag vanlig hjälm för det skulle regna) Nummerlapp fastsatt i ett bältet (på vissa tävlingar måste du ha den på under cyklingen, andra inte) Cykelskor. Handduk att dra av fötterna så dom inte är blöta och grusiga när jag sätter ner dom i skorna. En flaska med Enervits liqidgel som jag tycker är lätta att få i mig samt en flaska sportdryck. I den lilla lådan på cykelramen har jag sex enervittabletter och en extra cykelslang. I ramen finns också ett fack med kolsyrepump och en till slang. I Norge la jag i sista sekund även ner en regnjacka.
Red as in Runbag.
Skor med strumpor i. Keps. Tre Enervit gels och fyra enervit tabletter. Compeed (bara för att jag lärt mig att tejpar just jag på insidan av stortån innan så får jag inga problem, gör jag det inte kommer det två stora blåsor efter två mil)
—
Vill du läsa mina racereports från Kalmar så kan du göra det här: 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2016. 2018 (Vill du frossa i racereports så kika in på den här sidan)
Här hittar du några av mina bästa Ironmantips så här dagarna innan.
Ska du köra? Stort stort lycka till! Njut som f*n. Det är en dag du kommer att komma ihåg resten av ditt liv!
2 reaktioner på ”I MINA VÄXLINGSPÅSAR UNDER EN IRONMAN”