En löpteknikanalys med Fredrik Zillén När jag bokar läser jag ”Spring snabbare och orka längre samtidigt som du minskar risken för skador.” När vi ses så hojtar han ”Tänk att du har en piercing i naveln och att jag har fäst en krok och fiskelina i din piercingring” (min piecing är tydligen gjord i vitt guld med en kant av gult guld och med en liten kamera som utsmyckning). Sedan ska jag ha olja i knäna så jag inte slår i hans kvastskaft innan jag kopplar på min kajakhöft, kör lite axelsnärtar och dans med Kipchogearmar samt skulderbladsglid. Avslutningsvis fick jag springa som en cirkushäst och en död bläckfisk.
ghfgh
I löpanalysen används två 3D-kameror som mäter dina kroppsvinklar och rörelser när du springer på ett löpband. Du får exakta siffror på hur du rör dig, hur krafter påverkar dina knän och höfter och hur mycket energi du kostar per meter löpning.
Det finns ingen som Fredrik Zillén. Kortfattat så är han bäst på det han gör och jag längtar till nästa löppass!
Har du träffat Fredrik – hör du också hans röst i bakhuvudet när du springer? Vad säger han?
Ps2. Jag har sprungit med Fredrik flera gånger innan här kan du läsa om när jag och syster Lisa träffade honom. Eller mer om Motionmetrix här! Den här gången var speciell för jag var där med min son. Som blev så inspirerad av Fredrik så han sov en natt och drog sedan ut och sprang tre mil.