Alla som springer ute nu är hjältar och hjältinnor. Förstå mig rätt – jag älskar att springa en krispig vinterdag men det här … snöblandat regn?! Det tar emot att ge sig ut. I alla fall för mig. Men när syster hör av sig och vill springa då är det bara ta på sig skorna och ge sig ut! Planen var uppvärmning + 10*800 meter hårt men kontrollerat. Det blev 800-ish meterish fram och tillbaka efter en gångstig.
Men som alltid så värt. Jag känner mig levande i skitväder och jag känner mig skönt nöjd när jag står i duschen efteråt. En hjältinna som duschar av sig liksom.
En reaktion på ”ALLA SOM SPRINGER NU ÄR HJÄLTAR”
Min hemmaplan nu är Göteborg/Partille. Från att ena dagen haft fluffig vit fin snö, till hård packad snö, till 10 cm slask-glopp, på några dagar, urrrrk. Det är nästan det värsta, blött krämigt slask på marken, med oviss friktion. Överkropp och ben i regn, inte supernajs, men hanterbart för rundor uppemot 60-90 minuter. Men just detta kladd under och på skorna, och både hårt och mjukt underlag, bläää!
Verkligen skönt att komma in efter dessa rundor!