Sök
Stäng denna sökruta.

Det blir inte alltid som man tänkt sig

Bild från igår. Jag och mina supertroll. Foto: Hans Berggren

Idag var planen: Lämna barn på dagis. Jobba järnet till 11.00. Springa långtur. Duscha, äta och jobba järnet till jag hämtar barn. Middag och mys.

Dagens verklighet: Sonen toksjuk inatt, sett levande legogubbar och yrat hela natten så ingen fått sova. Barn hemma. Sofie försöker jobba järnet så gott det går och däremellan är man super-mamma eller rätt och slätt en full-service-anrättning.

Nå gillar du det här så gillar du nog också

BARN BARN BARN

Jag tycker jag lever i nuet men så fyller min dotter plötsligt 18 år och jag undrar var tiden tog vägen. Det

Läs mer »

SKOLAVSLUTNING

Jag blir ta mig tusan blödigare och blödigare för varje skolavslutning. Tidigare fattade jag ingenting när jag såg föräldrar som grät när

Läs mer »

0 reaktioner på ”Det blir inte alltid som man tänkt sig

  1. Vilka sötisar! 🙂

    Nej, ibland blir det inte som man tänkt sig. Samtidigt är ju det så härligt med att ha barn. Livet vore rätt tråkigt om allt blev som planerat.

    Hoppas sonen mår bättre idag!

  2. Helt sant, hur trist vore inte livet om allt blev som planerat … och JA barn gör livet roligare!
    Sonen mår mycket bättre idag, han säger att imorgon ska han vara frisk, fast då kommer Erik Saade att spy.
    Jag vet inte riktigt hur jag ska tolka det sista…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *