Sök
Stäng denna sökruta.

Fotoworkshop med Mira & Thilda

När möjligheten till en kreativ fotoworkshop med Mira och Thilda Berglind dyker upp avbokar man allt och tar sig dit. De är sedan många år två favoriter som jobbar som fotografer och filmskapare och har en speciell känsla i sina bilder.

Vi samlades i Lundhags nya affär på Kungsgatan och så gick vi igenom ljussättning. Morgonljus, kvällsljus och ljus genom en gammal damstrumpa. Sedan fick vi två uppgifter och gav oss ut tillsammans.

Otroligt roligt att leka med orange plast, gladpack och en nylonstrumpa över linsen. Att få ta del av hur de tänker när de fotar i allt från ljus till hur de pratar med modeller. Och jag älskade att få leka med kameran, på ett sätt jag sällan tar mig tid att göra. Jag fastnar lätt i att det ska tas en bild som ska kännas naturlig.

Tusen tack för roliga timmar, jag lämnade med känslan av att jag vill ha MER!

Nå gillar du det här så gillar du nog också

Som om vi aldrig funnits – Tornedaling, Kvän eller Lantalainen?

Jag vill lyfta en plats som sällan nämns i historieskrivningen – Tornedalen. Här levde mina förfäder. Här tystades deras språk. Här återtar vi det som är vårt. Läs om skillnaden mellan tornedalingar, kväner och lantalaiset – och varför språket meänkieli bär så mycket mer än bara ord.

Läs mer »

LAPONIA TRIATHLON: SVAR PÅ ALLA FRÅGOR

5 juli går Laponia triathlon. En Ironmandistans i midnattsol. I mina ögon Sveriges vackraste! 108 personer är anmälda och i lördags samlades ett gäng för att simma och prata ut om allt från köld, sömn och hur jädra branta backar det är under loppet. ⁠

Läs mer »

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *