Det var inomhustriathlon på Fitnessfestivalen. Några av Sveriges bästa triathleter gjorde en sprint distans genom att simma 750 meter på Vallhallabadet, cykla 2 mil på trainers och sedan sprang dom 5 kilometer på löpband.
Dom tre utvalda var Jonas Djurback, Carl Brümmer och K-J Danielsson. Några av Sveriges absolut bästa triathleter. Först upp ur vattnet och till växling var Jonas Djurback. Carl Brümmer simmade inte utan stod och kommenterade i Enervits monter fram till dom andra två kom tillbaka från simningen.
Upp på cykeln och iväg …
Carl Brümmer började med tempohjälm och som speaker.
Tanken var att man skulle veta hur dom cyklade men det var svårt att se …
Sedan brände dom av två mil på cykeln för att sedan hoppa av och springa 5 kilometer på löpband. Efter några minuter på löpbandet så gick strömmen. ANTIKLIMAX!
Då klev K-J av för att hans höft gjorde ont. När allt väl kom igång så sprang dom sida vid sida. Ökade den ena så ökade den andra. På slutet sprang dom 20 km/h.
Även om det mest blev en pr-grej eftersom strömmen gick och han som vann inte hade simmat så var det kul att se. Svetten sprutade och det kändes som dom gav allt.
Som den stalker jag är så sprang jag fram efteråt och ställde några frågor. Favoritpass så här på vintern. Det visade sig att Carl Brümmer och Jonas Djurback hade samma cykelintervaller som dom återkom till.
10 min uppvärmning och sedan 4–6 stycken 8 minuter hårt med 2 min vila mellan. 10 minuter nervarvning.
Bägge var inne på samma för löpningen också. En-kilometers intervaller. Uppvärmning och sedan 4–6 stycken 1-kilometers intervaller och lite nerjogg på det.
Djurback sa att han gillar snabbdistans också, 5–6 kilometer. Eller 3*5 km. Det vill säga 5 km uppvärmning, 5 km fort och 5 km tävlingsfart (så satsar du på 1/2 Ironman så är det farten du tänkt springa dina 2,1 mil på under tävling)
K-J tycker man ska köra kort, hårt och mycket teknik under vintern. Mycket styrka för att höja Vo2-max. Han älskade också 8 minuters intervaller (och han hörde inte dom andras svar innan) men gillar också 4*30 sekunder där man trampar 30 sek lätt–30 sek hårt-30 sek hårdare–30 sek hårdast. En 8–16 stycken utan avbrott beroende på hur kroppen mår.
Löpning så tycker han om att värma upp, köra lite teknik/stegringslopp och sedan köra ett gäng kilometrar med 500 meter överfart och sedan 500 meter racefart om och om igen.
Hoppas nu jag kommer ihåg rätt, stod med en liten, liten lapp och försökte få ner minnesanteckningar. Djurback, Brümmer, Danielsson har ni invändningar – hör av er. Vi vill ju inte att hela triathlon Sverige ska köra ”fel” intervaller hela vintern …
Stort tack på att ni bjöd på det intressantaste inslaget under hela helgen. Att få stå en meter ifrån tre toppathleter som ger järnet. Under en vanlig tävling är jag i ärlighetens namn aldrig så nära.
0 reaktioner på ”Bästa intervallerna!”
Glad jag blir av denna läsning! Körde typ 30/30 idag ( 30/60, är inte likahård) och på schemat senare i veckan står 4×8/2min. Nu måste jag ju bli snabb till nästa säsong!
Svinbra! Tack, sådana intervaller lägger jag genast in i kalendern 🙂
Tempohjälm och speaker, samtidigt – Ovanlig, och intressant kombination. 🙂