Sök
Stäng denna sökruta.

Landat på redaktionen igen

Måndag. Vardag. Tillbaka på redaktionen. Layoutar mingel från Åre.

Och lunchar med Andreas PT. Han sa att vi kan glömma att vi tränar idag. Det är vila som gäller. Och kaffe och glass.


Chefredaktör Marie mår också bra.

Nå gillar du det här så gillar du nog också

Svindlande höjder i Schweiz

Europaweg mellan Grächen och Zermatt är en av Alpernas vackraste tvådagarsleder. I somras fick den en extra krydda i form av världens längsta hängbro för vandrare – hela 494 meter lång. Utemagasinet begav sig till Schweiz för att testa.

Läs mer »

Som om vi aldrig funnits – Tornedaling, Kvän eller Lantalainen?

Jag vill lyfta en plats som sällan nämns i historieskrivningen – Tornedalen. Här levde mina förfäder. Här tystades deras språk. Här återtar vi det som är vårt. Läs om skillnaden mellan tornedalingar, kväner och lantalaiset – och varför språket meänkieli bär så mycket mer än bara ord.

Läs mer »

0 reaktioner på ”Landat på redaktionen igen

    1. Hem med dig! Malin som precis var ute sa att det var högsommar ute. Njut! Vi skickar tidning till tryck så jag blir inne i grottan till solen gått ner. Men jag fick äta finlunch i solen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *