Sök
Stäng denna sökruta.

IRONMAN KALMAR FÖLJ MIG

Imorgon vid den här tiden hoppas jag ha fått springa på den här mattan. Ironman Kalmar. Jag är inte i min livs bästa form. Men jag är frisk, jag är glad och jag ska göra mitt bästa. Varenda jävla minut imorgon. Så får vi se hur långt det räcker. Kommer jag in i mål så tänker jag vara nöjd vad det än står på klockan. En dag som avslutas med ”Sofie, you are an Ironman” är en bra dag. Punkt.

Här kan du följa mig – jag är nummer 2488.

Hörs imorgon kväll! Godnatt!

En av dom härligaste sakerna med Ironman Kalmar är alla tusentals vänner. Som Lina. Åhhh vad jag ska heja på henne imorgon! Ett år sprang vi in i mål tillsammans. Det glömmer jag aldrig. Men bara att få se hennes leende efter banan är värt att vara här.

Jag och Tysken. Imorgon ska vi dejta. 18 mil.

Nå gillar du det här så gillar du nog också

Laponia triathlon 2025

”Jag hatar det här jävla loppet, jag är glad att det är sista gången” muttrar jag med regnet rinnande lägst med ryggraden, blöt från topp till tå efter 18 mil på cykel. Men innerst inne vet jag – det är exakt sånt här jag älskar att minnas. Det här är berättelsen om den sista upplagan av Laponia Triathlon. Om kalla kårar, varma människor och varför man aldrig ska lita på någon som säger att det är nära till Åke på toppen.

Läs mer »

Träna med Lantto – 30 minuter Tabata

30 minuter träning med mig på Spotify. Det är sex stycken Tabata. Det vill säga 8*20 sekunder hårt jobb med 10 sekunder vila mellan. Två övningar i varje tabata – varannan gång övning ett, varannan gång övning två.

Läs mer »

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *