Sök
Stäng denna sökruta.

MIN FÖRSTA IRONMAN

I veckan kom den här bilden upp i mitt Facebookflöde … åtta år sedan. Åtta år sedan jag blev en sådan där som sportar. Innan den här dagen fanns det ingen som skulle pratat om mig som vältränad. Det var fallskärmshoppning, yoga och öl som nämndes tillsammans med mitt namn. Av den anledningen kan jag fortfarande bli lite full i skratt när någon pratar om mig som om jag vore någon konditionsidrottare.

Men 2010 stod Anders, syster Lisa och jag på startlinjen till Ironman (då järnmannen)  Kalmar. Jag hade aldrig sprungit 4,2 mil. Och verkligen inte innan jag simmat 3860 meter eller cyklat 18 mil. Jag var rädd. Men pirrigt rädd, sådär som jag är när det känns som det kan gå men jag vet egentligen inte.

Lisa och jag sa ”vi kör till dom plockar av oss”. Men dom plockade inte av oss … För en månad sedan gjorde jag min femtonde Ironmandistans. Vill du frossa i racereports så klicka in här! 

Simning avklarad. En gren av tre!

Syster Lisa och min dotter Mira som hejade på moster (och gudmor) efter banan.

I måååål. Bästa belöningen var dom här kramarna.

Vad vill jag säga med det här inlägget? Bara att låt ingen annan bestämma vem du är, vad du kan eller vill. Ta ett steg mot det du är sugen på och sedan ett till. Varesig det gäller triathlon, jobb, kärlek eller knyppling.

Vissa steg leder ingenstans, andra till ett liv där människor pratar om dig som den där starka och snabba som kör tävlingar som Ironman och Ö till Ö var och varannan helg. Jag fortsätter stega framåt, är jag sugen på fler tävlingar så kör jag det, blir jag sugen på något annat så gör jag det. Idag känner jag för yoga och en öl på det. Sedan tar jag och två vänner tåget upp till norr för att vandra i Sarek. För att vi vill.

Vad är du sugen på?

Nå gillar du det här så gillar du nog också

22 november – Energidagen 2025

Häng med Caroline Kejbert, Joelina Claesson, Johanna & Caroline från @dietistensval och mig – på en dag som handlar om att må bra på riktigt. Rörelseglädje, kunskap du kan ta med dig hem och energi som räcker hela vintern.

Läs mer »

Laponia triathlon 2025

”Jag hatar det här jävla loppet, jag är glad att det är sista gången” muttrar jag med regnet rinnande lägst med ryggraden, blöt från topp till tå efter 18 mil på cykel. Men innerst inne vet jag – det är exakt sånt här jag älskar att minnas. Det här är berättelsen om den sista upplagan av Laponia Triathlon. Om kalla kårar, varma människor och varför man aldrig ska lita på någon som säger att det är nära till Åke på toppen.

Läs mer »

Mellan himmel och här

Förändringens vindar. I världen. Men också i mitt lilla hörn av världen. Från att varit mittpunkt i mina barns liv är jag nu en bifigur. Åttonde januari vinkade jag hej då till Mira min Mira som nu backpackar i Asien i tre månader. Jag är så innerligt glad att hon gör det.

Läs mer »

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *