5 juni. 5 Juli. 5 augusti = Norseman. Det närmar sig. Det här ser jag framför mig när jag tvekar över om jag ska ta det där löppasset i regn:
Hoppa i från en bilfärja. Simma 3860 meter i Hardangerfjorden.
Sedan är det bara att trampa. 180 kilometer. Eidfjord, Måbudalen, väg 7 över Hardangervidda till Geilo, väg 40 ner till Numedalen och över till Tessungdalen.
Snörar på mig löparskorna i Austbygde. 42,2 kilometer från Austbygde, via Rjukan och upp till Gaustatoppen. Tydligen 25 kilometers hyffsat platt …
… och sedan 17,2 kilometer brant stigning upp till 1.850 meter… Det är då bästa supporten kliver in och så ”springer” vi upp på toppen ihop.
Jag längtar. Samtidigt som jag är glad att det är två månader kvar.
Foto: Kai Otto Melau
0 reaktioner på ”Mitt mål 2012!”
Du är så grym! Så himla roligt!
Om två månader kör jag Aim Challenge!
snygga bilder – nu fattar jag varför du är så pepp på den här banan!!!! jag tycker du ska köra loppet med en gopro. vilken film!
Det var planen, fram till jag sprang med en och det var fruktansvärt jobbigt/irriterande. Nu är planen att filma dagarna innan. Med den filmen kommer jag hålla en spinningklass i december. Funderar bara på om den ska vara 60 eller 120 minuter lång 🙂
Kommer du?
Ja filma! Jag e nästan sugen på att följa med.
Jaaaa! Följ med!
You can do iT!!!! 😀
Ååååh, shit så fruktansvärt vackert! Det där skulle jag också vilja göra. 😀
Vilket coolt mål du har!
Jag ska definitivt göra en Norsman när jag har lite fler lopp och lite färre kilo i kroppen.
Fantastiska bilder! Fantastiska du!
Men tänk hur bilderna 2012 kommer vara… Jag hoppas du skrivit in semester en dag eller två så du kan hänga på. Vi räknar med att få skratta med dig en hel helg.
Det där kommer att bli fantastiskt och en riktigt cool upplevelse. Norge när det är som bäst. Viking Tour startar i Geilo i år!
Lycka till!!