Sök
Stäng denna sökruta.

VÄRLDENS VACKRASTE LAND FYLLER ÅR!

Idag fyller världens vackraste land år. Gratulerar med dagen, Norge! Har många favoritminnen från just Norge.

1410125_lofoten0431

Som när kollegorna tog med mig till en favoritplats – Lofoten.

141027_lofotenrid0065

Här Marie, som innan sa ”jag har ridit fler gånger på kamel än på häst och jag har inte ridit på kamel speciellt många gånger om man säger så…”

150711_rockman0080

Eller när jag och syster körde Rockman.

11731731_1649427905292323_2238720579001288444_o

… Vi simmade och sprang. Och sprang och simmade. Och så gick vi jätte jättemånga trappsteg …

Eller när jag körde Norseman.

Då simmade jag först. Jättekallt. Sedan cyklade jag över flera berg i alla väder. För att till sist springa ett maraton i sol.

Har du något favoritminne från Norge?

Nå gillar du det här så gillar du nog också

Limited edition #Levförfan – en mugg med vaimovoima

Årets Levförfan-mugg är en hyllning till världens ryggrad – kvinnokraften, eller vaimovoima som det heter på meänkieli. Med inspiration från min mamma, mormor och farmor – och fjället Áhkká – vill jag ge dig en kopp mod och en klunk styrka. Den här muggen är till dig som får världen att snurra.

Läs mer »

Hemmahemma

Jag är hemma-hemma. I Gällivare. Från att ha varit mamma hela julen har jag förvandlats till barn. Det går snabbt – det

Läs mer »

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *